Oturma odası dekorasyonu Türk toplumu için çok önemli bir kavramdır. Öte yandan ev ya da oda yerleştirmek başlangıçta çok kolay gibi görünse de aslında profesyonel davranmadığınızda tam bir kaosa dönüşebilir. Elbette ki bu noktada doğru, konforlu ve işlevsel aynı zamanda da estetik bir oda yerleşiminden söz ediyoruz. Aksine hiçbir kullanım alanı ve görsel estetik gözetilmeden alelade odaya yayılmış eşyalardan söz etmiyoruz. Sonuç olarak konu oturma odası olduğunda bu olay daya da spesifik bir hal alabiliyor. Zira oturma odaları; çocuk, ebeveyn, büyük – küçük her kesin ortak paylaştıkları yaşam alanlarındandır. Bu durum da işi ortak konfor ve kullanışlılık adına bir parça daha zorlaştırabilir.

Üçlü – ikili- tekli koltuğunuzu nereye yerleştireceksiniz, tv hangi açıdan daha iyi izlenebilir, berjer, büfe, yemek takımı derken işler karıştıkça karışabilir kısacası.  Ama kafanızın karışmasına gerek yok çünkü oturma odası dekorasyonu yaparken işinizi kolaylaştıracak tüyolar da yok değil. Aşağıdaki infografik bu konuda size bir fikir verebilir. Elbette oturma odası tasarımı yaparken kendi private ihtiyaçlarınıza da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, oturma odanızda belirli bir odak noktasına dikkat çekmek istiyorsanız; kitaplık, şömine, kullanışlı bir oturum köşesi sizi doğru niteliklerde yönlendirebilir.

Oturma Odasında Odak Noktası Belirleme

Oturma odası dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu yaparken belirlemeniz gereken ilk bölüm odak noktasıdır. Neyin odak noktası olmasını istiyorsanız öncelikle buna karar verin.  Ardından da eşyaların yönünü o noktaya doğru çevirin.  Bu konuda genellikle başı çeken unsur tv ünitesi oluyor. Eğer sizin evinizde de aynı şekildeyse bütün eşyalarınızı o tarafa yönlendirebilirsiniz.

Oturma Odasında Çember Formu

Bunun için odanın en geniş bölümünü seçin ve tv ünitesini buraya yerleştirin. Şimdi iş 3’lü koltuğu tam karşısına yerleştirmeye geldi. Ardından tekli koltuklarınızla bir çember formu yaratın. Yeriniz genişse çapraz formunu da kullanabilirsiniz. Ama unutmayın, çember şeklinde ki bir misafir odası, her zaman daha sıcak ve sempatik bir auraya sahip olur. Düşünün bir kez… Bir dairenin etrafında ailenizle, konuklarınızla kısacası sevdiklerinizle bir araya gelmek kimin hoşuna gitmez ki?

Çocuklu Aileler İçin Oturma Odası Dekorasyonu

Çocuklu bir aileyseniz ve oturma odası dekorasyonu yapıyorsanız, yetişkinler ve çocuklar için ayrı bölgeler tasarlamanızı öneririz.  Burada bazı eşyaları, çocuk alanı ve yetişkinlerin konuşma alanı olarak belirlenen yerlerin tam ortasında bölücü bir seperatör olarak kullanabilirsiniz mesela. Eğer oturma odasında dağınıklık görmek istemiyorsanız, sınırdan diğer tarafa oyuncak taşımama kuralını baştan koymanızı öneririz. Bu sayede ani misafir baskınlarında odanız derli toplu kalacaktır.

Dengeli Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kimilerimiz için oturma odası dekorasyonu denge üzerine kuruludur. Bu durumda asimetrinin gücünden yararlanabilirsiniz. O halde odak noktasını bir kenara bırakarak ve koltukları karşılıklı yerleştirerek sohbet ortamı kurgulayabilirsiniz.

Böylelikle hem şık, hem düzenli aynı zamanda da sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Yine dengeli bir oturma odası için koltuklarınızı orta sehpanın etrafında çevreleyebilirsiniz. Karşılıklı yerleştirilmiş üçlü ve ikili koltuklar, sehpanın kısa kenarlarında duran berjerler, salonunuza dengeli ve nötr  bir hava katacaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Oturma odası dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.