Ev Dekorasyonunda Kumaş seçimi, dayanıklı dekorasyon alanları yaratmak konusunda en önemli detaylardan… Perdeler, halılar, koltuklar gibi tekstil öğeleri sürekli üzerinde trafik alan döşeme detaylarından ve erken yıprandığında da hem bize ekonomik açıdan zarar ettiriyor, hem de erken yıpranarak evlerimize kötü görünümler kazandırıyor. Ayrıca eviniz bol ışık alan bir cepheye bakıyorsa, erken yıpranma payını ve solma gibi durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Evcil hayvanlar da koltukların erken yıpranması için farklı bir neden.  Bu açıdan özellikle de çok kullanılan ve çok göz önünde olan salon ya da oturma odası gibi alanlarda kaliteli ve 1. sınıf kumaşlar kullanılmalı. Unutulmamalıdır ki koltuk kumaşının en ideal olanı ihtiyaca yönelik kumaş seçimidir. Bu anlamda seçenekler arasında; koton, ipekli, yünlü, jakarlı, tay tüyü, akrilik kumaşlar, deri, şönil ya da kadife gibi alternatifler yer alıyor. Gelin bu kumaşları, kullanım alanlarını ve dayanıklılıklarını hep birlikte inceleyelim.

Ev Dekorasyonunda Kumaş Seçenekleri                                                       


Örneğin bu seçeneklerden koton yani pamuklu kumaşlar, doğal ve son derece sağlıklı bir iplik ve dokuma biçimidir. Sağlıklı olması ise doğanın kalbinden gelen pamuklardan yapılıyor olması ve hava aldırmasından kaynaklanır. Çok da kullanışlıdır. Dokuma cinsi sık dokumalı ve kalınsa, kolay kolay yıpranmaz ve yırtılmaz. Tercihiniz çok kullanılan bir koltuk türevi içinse leke tutmayan cinsinden olan sentetik karışımlı koton kumaşları tercih etmelisiniz.

Suni ipekli kumaşlar, ipek görünümlü ve çok şık duran parlak görünümlü bir dokuya sahiptir. Elbette fiyatı da gerçek ipeklilere göre oldukça ekonomiktir. Fakat oturma anlamında çabuk kırışır. Bu bakımdan perdelerde tercih edilmelidir.

İpekli kumaşlar çok şık görsele sahip dokulardadır ve özellikle de avangart ve klasik stildeki evlere önerilir. Ama şıklığının yanı sıra narin ipekli ipliklerinden dokunduğundan çok dayanıklı olduğu söylenemez. Bu bakımdan yine perdeler, sehpa örtüleri ya da kırlent gibi kanepe minderleri için öneririz.

Polyester kumaşlar oldukça ekonomik fiyatlıdır ve pek çok firma polyesteri direkt olarak kullanmaz ve birçok kumaş türeviyle karıştırılarak kullanılır. Kimi zaman şık görünümlerde tasarlansa bile çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz zira hava aldıran bir kumaş türevi değildir. Leke tutmaz, buruşmaz kaygan nitelikli ve sentetik yüklüdür. Perdeler için önerilebilir.

Akrilik kumaşlar, yumuşak ve kir tutmayan ipliklerden üretilir. Tamamen sentetik bir doku olan akrilik, olağanüstü yumuşak ve dayanıklı bir malzemedir. Ayrıca sentetikler gibi sağlıksız da değildir. Bu anlamda halıdan, minderlere, koltuklardan perdelere kadar önerilebilir.

Deri kumaşlar son yıllarda en büyük trendleri oluşturuyor. Günümüzde en çok kullanılan türevi de tabakalanmış dana ve inak derisinden yapılanları olmakta. Sağlıklı olmasına rağmen güneş ışınlarına ve lekeye karşı dayanıklı değildir. Çok şık görünmesinin yanı sıra çok da konforlu değildir. Zira kış aylarında soğuk tutarken yaz aylarında da hava aldırmadığından nem emici değildir ve sıcak hissettirir. Fiyat yönünde ekonomik değildir.

Kadife kumaşlar oldukça gösterişli olan parlak ve sağlıklı kumaş türevleridir. Fitilli ve düz kadife tarzında seçilebilir. En kötü yanı ise hav ve toz toplamasıdır. Temizliği oldukça zor ve zahmetlidir. Güneş ışınlarıyla kolayca solabilir. Fiyat bakımından çok ekonomik değildir.

Tay Tüyü kumaşlar günümüzde koltuk kumaşları içerisinde favoriler arasında yer aldığından son derece popüler. Yumuşacık görünümü ve duruşuyla kadifeyi aratmayan bir dokuya sahiptir. Ayrıca fiyatı ekonomik olmakla beraber, temizliği de son derece pratiktir. Silinebilir.

Şönil Kumaşlar, Tay tüyüne benzer bir kumaş cinsidir. Yumuşaktır ve kir tutmaz özelliklerdedir. Bu bakımdan koltuklarda ve halılarda tercih sebebidir. Şönil ipliklerinden elde edilir.

Keten kumaşlar, sağlıklı keten tohumundan elde edilen ipliklerden tasarlanır. Ortalama incelikte olduğundan genelde yazlık evler ve yaz temalı dekorasyon türevleri için uygundur. Çok kalın bir kumaş türevi olmadığından bir kaç senede bir yenilenmesi gerekebilir. Öte yandan oldukça modern ve sportif bir duruş sergiler. Kullanımı pratik ve şık görünümlüdür.

Saten kumaşlar, kaygan ve parlak görünmesine rağmen temizlemesi zor kumaşlardandır. Zira leke tutar.