Evde Söz Nişan Daveti önerilerimizi okuduğunuzda bu konudaki tatlı telaşeniz son bulacak. Söz ya da nişan organizasyonunuzu yapmaya karar verdiyseniz bu heyecanlı event için yüksek özen göstermeniz gerekir. Aksi taktirde aceleye gelen hazırlıklar siz ve konuklar üzerinde hayal kırıklığı yaratabilir. İşte bu konuda size yardımcı olacak tüm detaylar…

Evde aile arasında düzenlenecek samimi bir nişan yapmak istiyorsanız her şeyden önce alanın küçüklüğünü hesaba katmalısınız. Genelde 3 + 1 evlerde yapılacak bu tarz bir organizasyona ortalama olarak genelde 20-30 kişi davet edebilirsiniz.  Anne babalar, kardeşler, kardeşlerin eşleri ve aile büyükleri ve en yakın arkadaşınızı davet edebilirsiniz.

Evde söz ya da nişan yapmak için mobilyaları, sandalyeleri ve oturma alanını davetli sayısına göre ayarladığınızda eğer açıkta kalan kişi sayısı oluşuyorsa  fazladan sandalye ihtiyacınızı komşulardan tamamlayabilirsiniz.  Son zamanlarda bu tarz organizasyonlarda söz ve nişan genellikle bir arada yapılıyor.

Sırasıyla;

Karşılama

 yemek ikramı,

 kız isteme merasimi,

 yüzük takma ve pasta merasimi,

kahve ikramından oluşan tüm seramoni 4 – 5 saat sürebiliyor.

Evde Söz Nişan Daveti İçin Konsept Belirleme

Evde nişan yapıyor olsanız da mutlaka bir konsept belirlemek de yarar var.  Sizi ifade eden bu konsept; nişan süslemeleri, elbise, pasta, nişan tepsisi, nişan masası gibi konularda bir bütünlük içermelidir.

Evde Nişan İkramlıkları

Evde nişan yapacağınızda; cupcakeler, makaronlar,  sarma çeşitleri, küçük pizza çeşitleri ve börekler ile içecekler ve finalde nişan pastası masada bulunması gereken atıştırmalıklardan olmalıdır. Dilerseniz bu konuda bir catering firması ile de anlaşabilirsiniz.

Nişan Masası Tasarımı

Öncelikle bu konuda nişan temanıza uygun bir tema bularak ev dekorasyonunuza uygun renklerle ortamla uyumlu bir nişan masası konsepti hazırlayabilirsiniz. Bu konuda tüm zarafeti taşıyacak olan masa örtüsüdür. Nişan masa örtüsü; dantel, şifon, organze, saten, pul işlemeli, simli olabilir. Bu konuda dekorasyon ile uyumlu mini temalar, mini hediyelikler, temayla uygun nişan masa örtüsü, renkli boncuklar, taze mevsim çiçeklerini kullanabilirsiniz. Elbette nişan tepsiniz de bu ana temaya uygun olmalıdır.  

Somon, inci renkleri, pudra, lila ve gold gibi renkler günümüzde nişan ve söz maslarının en çok tercih edilen tonlarından…  Aksesuar olaraksa evin bazı köşelerine simetrik olarak;  dev şamdanlardan, vazolardan, mumlardan, büyük dekoratif fanuslardan yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz bu aşamada vintage tarzda bir konsept bile hazırlayabilirsiniz.

Çiçekli saksılar, rengarenk çiçekler ve dallarla süslenmiş bir bahçe konuk karşılama açısından hoş olacaktır. mekanın tavan yüksekliği arttıkça, şamdanlarının boyu da aynı oranda artabilir. Tekli şamdan kullanabileceğiniz gibi dilerseniz masa ve süsleme alanlarında çoklu şamdan da tercih edebilirsiniz. Ayrıca nişan kıyafeti ile nişan mekanındaki diğer süslemeler uyumlu renklerde olduğunda göz okşayan görseller yakalayabilirsiniz. Bahçe ya da kapalı alan çiçek tanzimi konusunda da taze mevsim çiçeklerden, duruma göre kuru çiçeklerden ya da beyaz –  sarı papatyalardan veya cipsolardan yararlanabilirsiniz.

Nişan Masasında Fon

Yine nişan masasının arka fonu içinde bazı tasarımlar düşünebilirsiniz. Fona kadife perde kumaşından bir arka tablo tasarlayabilir, üzerine, çiçekler yapıştırabilir, kağıttan kelebekler, süsler, çerçeveler, otrişler asarak partnerinizle isimlerinizin baş harflerini dahi işleyebilirsiniz.

Yüzük tepsi, süslemesi konusunda da konsepte artı dekorasyona uygun tasarımlarla  renkleri kullanabilirsiniz. Bu arada töreninizin mevsimi sonbaharsa kahverengi ve sarı tonlarından, kış ise  beyaz, kırmızı, bordo tonlarından yararlanabilirsiniz. Yine kış mevsiminde süsleme unsuru olarak; kozalakları, kar tanelerini kullanabilirsiniz.

Bu arada süsleme yapacağınız masalarla ilgili olarak kalabalık bir masasının şık görünmeyeceğini hatırlatalım. Öte yandan uyumlu renklerle donatılmış kibar bir söz masası için sade ve parlak renklerdeki bir masa örtüsü, masa aydınlatmaları olarak minik mumluklar, masa üzerine serpiştireceğiniz konfetiler göz yormayacak şekilde kullanılmalıdır. İkramlıklar konusunda da;  cupcake standları, şık runer veya suplalar, aynalı tepsiler, kristal şamdan ve mumluklar her zaman göz kamaştırıcı niteliklerde duracaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Evde Söz Nişan Daveti konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.