Evlerde Global Tasarım Trendi biraz da yaşam tarzımızla ilgili olarak değişime uğruyor. Pandeminin de etkisiyle artık evlerde daha çok zaman geçirmekteyiz. Bu da evimizin üzerimizdeki etkisini daha çok fark etmemizi sağladı. Son zamanlarda seyahatlere ara verdik evet… Bu yüzden de 2020 yılına dünyayı evimize getiriyoruz. Ve beraberinde de gezi anılarımızı, gidip gördüğümüz yerlerden topladığımız eşyaları ev dekorasyonunda kullanıyor artı sergiliyoruz. Bu da bir anlamda global dünyayı evimize taşımak demek oluyor. Sonuç olarak Global Tasarım Trendi de böylelikle oluşuyor.

Evlerde Global Tasarım Trendi Ve Farkındalık Çağı

Uzmanlarında açıklamalarına göre küresel boyutta yaşanan pandemi, hepimizi ister istemez bir farkındalık çağının eşiğine getirdi. Artık kıtalar arasında seyahatler, gidiş – gelişler ne kadar azalmış olursa olsun doğal kaynaklara bakış açısında kitlesel olarak olumlu tüketim ruhu uyanışa geçti diyebiliriz. Eh haliyle duruma uyanan tasarımcılar da karbon salınımı düşük üretim teknikleriyle üretilmiş ürünleri tasarlamaya çalışıyor artık. Örneğin ahşaba büyük ölçüde dönüş bunun bir alameti farikası.

Bunun dışında bioplastik; geri dönüşüm – üst dönüşüm malzemeleri 2021 yılında çok daha fazla kullanılıyor. Yanı sıra sürdürülebilir kaynaklı (hindistan cevizi lifi, deniz yosunu, keten, kenevir ve jüt gibi) tarzındaki tekstil ürünleri de raflarda yerini aldı. Böylelikle de global dekorasyon ruhunda hunharca katledilen ve kirletilen doğa, bir nebze de nefes alabilecek gibi görünüyor.

Yumuşak Hatlar

Yanı sıra sert köşeli hatlı mobilyalar da yumuşatıldı bu sezon. Yuvarlatılmış hatlı eşyalar, kalem bacaklı koltuk-sehpa-sandalye- masalar, canlı renk paletleri, karma desenler ve retro çizgiler evleri sardı gitti. Bu nedenle internetten ya da diğer mecralardan dünya dekorasyonuna bir göz atacak olursanız bu boğumlu etkileri sıklıkla görebilirsiniz mobilyalarda.

Pozitif Enerji Veren Seçenekler

İyi hissettiren ve pozitif enerji veren seçenekler, özgür ruhlu renk ve desenler, retro zamanlardan misal 70’lerin funk döneminden dahi dem vuruyor şimdilerde ev dekorasyonunda. Yakın zamanda moda olan kıvrımlı, boğum boğum, sevimli mobilya formları da yeni sezonda sıcak – sempatik renkler ile 2021’de de popüleritesini koruyacak. Bu içeriğimizde de sizlere Evlerde Global Tasarım Trendi nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.