Bu gün sizlere renklerin dekorasyonda psikolojiye iyi gelen yanlarından söz edeceğiz. Renkleri hayatımızın her alanında kullanıyoruz evet… Giyimden, mekandan, aksesuardan otomobil seçimine kadar. Peki ya ev dekorasyonunda renklerin gücünün psikolojimizde ne derece etkili olduğunun farkında mıyız?

Bu konuyu çok da önemsemiyorsanız şimdiden sonra önemsemenizi öneririz zira renklerin psikolojik etkileri ve anlamları yaşamımızda büyük önem taşıyor. Örneğin hangi renk hangi duyguyu canlandırıyor ve bizleri nasıl tetikliyor bu önemli. Bunun içinse renklerin anlamlarını iyi kavramalı ve onları iyi yönetmeliyiz.

Dekorasyonda Kırmızı

Kırmızının aşkın ve tutkunun rengi olduğunu bilmeyen yok. Dikkat dikkat! … Bu uyarıcı renk nabzımızı yükseltirken kan dolaşımımızı da hızlandırıyor hatta tansiyonumuzu bile etkileyebiliyor. Dikkat çekici ve kızdırarak sinirleri uyaran kırmızı rengi şayet yaşınız gençse ikaz niteliğinde yatak odalarınızın belki küçük bir bölümünde kullanabilirsiniz.

Turuncu

Turuncu enerji veren ve genellikle iyi huylu uyaran bir renktir.  Yeniden doğuşu temsil eden turuncu ümidi ve umutlu olmayı da simgeler. Gayet sıcak bir renk olan bu tonu; çalışma odalarında, evlerin samimi ve sıcacık karşılama alanları olan antrelerde, mutfak ya da genç odalarında önerebiliriz. Bej ile ya da çimen yeşili ile kullanıldığında hoş bir mix oluşturacaktır.

Sarı

Güneşin rengi olarak da bilinen bu renk kimi inanışlarda ayrılığın, hastalığın rengi olarak bilinse de aksine dekorasyonda mutluluğu ve yazın gelişini anımsatır. Koyu sarılarsa daha çok güz mevsiminin habercisi olarak anımsandığından hüznü getirebilir. Düzgün ve doğru kullanıldığında mekanları aydınlattığı gibi ilham verir, enerjiyi, umudu ve mutluluğu yükseltir.

Yeşil

Doğanın temsilcisidir. İyileştirici, sakinleştirici, huzur veren ve yatıştıran etkisiyle bilinir.  Ahenk, huzur, barış, temizlik ve ferahlığın yanı sıra güven veren yanları vardır. Evinizde az pencere ya da minimum güneş alan nokta varsa bolca açık yeşil kullanmanızı öneririz zira kendinizi açık alanda ve doğada gibi hissettirir.

Mavi

Denizi ve gökyüzünü temsil eder. Derin bir renk tonudur. Serinletici, Rahatlatıcı, huzur ve dinginlik veren yanı vardır. Koyu maviler ciddiyet, mesafe ve otoriteye davet ederken açık maviler umut hissi uyandırır.

Mor

İhtiras, zenginlik, debdebe, fantezi dünyası, mistizm morun anlattığı bir çok kavramdır. Sihirli, mistik, metafizik konularda her zaman mor renk sıkça fon olarak kullanılır. Rahatlatıcı bir yanı  da olan bu rengi açık tonları ile yatak odalarında kullanabileceğiniz gibi yine karma renklerle salonlarda da kullanabilirsiniz.

Pembe

Dişil enerjilerle yüklü olan soft ve enerjik bir renktir. Yenilenmeyi ve canlanmayı simgeler. Saflık, hayalperestlik, neşe, romantizm, maceracılık gibi duyguları tetikler. Şirin ve çocuksu alanlarda (çocuk odası, genç kız odası vs.) kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.