Halı trendleri her yıla ve her mevsime göre değişiyor. İpekli Çin halıları, vintage halılar, kilimler, el dokuması halı modelleri, klasik motifli halılar ya da modern halılar da zaman zaman öne çıkabiliyor. Şimdilerde renkli ve grafik baskılı halılar, dijital baskılı halı modelleri ve 3D  baskılı ve boyutlu halı modellerise yeni trendlerden… Yaz mevsiminde tüm evler ve yazlıklar içinse kilimlerin yanı sıra jüt kumaşlardan tasarlanan hasır halı modelleri çok popüler. Eğer evinizi baştan aşağı yenileyecek ve döşeyecekseniz halı ile ilgili tüm tüyolar burada!

Giriş Halıları( Antre Ve Hol Halıları)    

Ev girişlerinde ki halı tasarımları çok önemlidir zira bir evin karakteristik özelliklerini önemli derecede belirler. Örneğin evleriniz soft özellikler mi yoksa baskın özellikler mi taşıyor halılar bu konuları hemen ele verir. Bu sezon ise krem ve bej tonları öne çıktığından girişlerinizde bu tonlara çekinmeden yer verebilirsiniz. Ayrıca bu renkler evinizin daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlar. Diğer yandan eskiden olduğu gibi bu renkleri kullanmanızın temizlik ve kir gösterme bakımından sorun yaratacağını düşünmenize de gerek yok. Zira günümüzde kiri hızlıca atan akrilik ipliklerden dokunan kaliteli halılar leke tutmadan kullanılabiliyor.

Büyük Halılar Nerede Kullanılmalı?

Geçtiğimiz yıllarda küçük halı parçaları trendken şimdilerde yeniden halı boyutlarında eskiye bir dönüş var ve bu nedenle de halıların boyutları yeniden büyüyor.  Bu yüzden salonlarınızda ya da oturma odalarınızda renkli ve doğal desenli büyük halılara yer verebilirsiniz.  Önceleri  parkelerin, laminantların ya da taş döşemelerin güzelliğiyle öne çıkması tercih edilirken şimdilerde odanın ebatına göre seçilen ve  büyük alanı kaplayan halılar, özellikle de el dokuması halılar tercih konusu.  

Kısa Tüylü Halı Modelleri

Kısa tüylü ve kısa ipli iplikli halılar günümüzde yeni popüler akımlardan… Bu halılarda iplikler çok uzun olmadığından temizlikleri de oldukça kolay oluyor.  Bu sayede hareketli mobilyalarınızın ve kapılarınızın da hareket özgürlüğü de kısıtlanmamış oluyor.  

Jüt Halı Modelleri

Yün ve ipek halılar tarihte her zaman eleganlığı ve prestijli yapısıyla anılırdı. Jüt ise bir elyaf biçimi… Öte yandan günümüzde jüt ipliklerle çok şık halı tasarımları ortaya çıkarılıyor. Bu natürel, otantik ve doğal görünümlü halı biçimi aynı zamanda alerjisi olan kişiler için de zararsız olduğundan tercih konusudur.

Mavi, yeşil, yavruağzı ve bordo tonları içinde bulunduğumuz dönemde en trend olan halı renklerinden…  Yanı sıra çok renkli ve spesifik desenli halılar da bu dönemde özellikle modern ve eklektik evleri süsleye stilleri oluşturuyor.  Söz gelimi 14 – 15 rengi birden içinde barındıran halı modellerini evlerinizin farklı köşelerinde deneyebilirsiniz. Dilerseniz bu grafikli halıları dilerseniz de daha pastel geçişli şık halıları tercih edebilirsiniz. Welsoft halı örtüsü modellerini incelediğinizde ise çok farklı desen ve motiflere sahip halıları koruyan ve halı güzelliğindeki halı örtülerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.