Kadife koltuk modelleri , her zaman bir mekanı şahlandıran ve lüks kılan alternatiflerdendir. Kadifenin o büyülü, yumuşacık velvet dokusunu hissettiğinizde sıcacık duygular kaplar içinizi. Dokundukça dokunmak istersiniz.

Kadife dokusunun sizi içine çeken yumuşacık bir yapısı vardır her zaman. Kısacası kadife koltuklarda içinden çıkmayı istemediğiniz büyülü anlar yaşarsınız. Bu sene ise  koltuklarda kadife doku çok trend olduğundan çok şanslıyız.

Kadife Nedir?

Kesik ipliklerin yoğun olarak kullanıldığı bir dokuma çeşididir kadife… Yıllardan beridir dekorasyonun bir öğesi olarak kullanılan kadife koltuklar, çoğu zaman  zenginliğin ve asaletin sembolü olarak da bilinmiştir. Geleneksel  ve orijinal kadife kumaşlar pahalı ipeklerden yapılırken şimdilerde ipek ve rayon karışımından dokunan kadifeler de yok değil.

Her şeyden önce Kadife koltuk konseptiyle  zarif ve gösterişli alanlar elde etmek mümkün… Dolayısıyla da modern, klasik, minimal, vintage, retro görünmesini istediğiniz tüm alanlarda kadife koltukları kullanabilirsiniz.1970li yıllarda yükselen kadife koltuklar kolay kolay yıpranmayan ve uzun ömürlü kumaşlara sahiptir.

Bu alanda dilerseniz yemek odası, salon ve yatak odası gibi alanlarda tamamiyle kadife koltuklara yer verebileceğiniz gibi konsepti bölerek kadife harmanı da yaratabilirsiniz. Yumuşak dokuları hem de şık görüntüleri ile çok tercih edilmekteler zira.

Bu gibi alanlarda aşırıya kaçmadıkça perde ve kırlent tasarımlarını da kadife olarak kullanabilirsiniz. Zira kadife göz okşayan görsel bir zarafete sahiptir. Yanı sıra kadife koltuk kullanımı doğru şekilde yapıldığında büyük alanlarda da güzel bir doluluk yaratır.

Kadife Koltuk Önerileri

Bu konuda modern bir L koltuk tercih edebileceğiniz gibi ev dekorasyonunuza göre popüler kadife bir Chester bile kullanabilirsiniz. Yine kadife berjerler de günümüzde klasik evlerin olmazsa olmazına dönüşmüş durumda.  

Burada önemli olan şey olan kadifeyi ne oranda, hangi renkte ve hangi tip aksesuarlar ile birlikte kullanıyor olmanızdır. 2020 yılında lacivert, antrasit, gri gibi renkler ön planda olduğundan koyu lacivert kadife bir koltuğu metal aksesuarlar ve marine desenlerle bile miksleyebilirsiniz evinizde.

Spor Kadife Koltuk Kombini

Eğer evlerinizde kadife koltuklarla sportif bir köşe yaratmak istiyorsanız koltuk kolçaklarında ve minderlerde farklı renklerdeki dikiş detaylarına yer verebilirsiniz. Örneğin birbiriyle uyumlu iki farklı kadife renk tonu seçerek bu iki kumaşı koltuklarınızda miksleyebilirsiniz. Hem böylelikle de kadifeleri kullanarak samimi ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Renk önerisi olaraksa; kahve tonlarını, siyah, bordo ve koyu yeşil, mavi, gri, pembe, turuncu tonlarını kullanmanızı öneririz.

Ayrıca kadife ile mükemmel bir uyum sağlayan ahşap dokusuna da evlerinizde yer verebilirsiniz. Bu gibi bir konsept ile evlerinizde retro bir görünüm elde edebilirsiniz. Kadife dokusunu varaklı ya da püsküllü aksesuarlarla kullandığında vintage ve yaşanmışlık yüklü klasik ve zengin görünümlü mekanlar elde edersiniz.

Kadifeye En Çok Yakışan Alternatif Malzemeler

Kadifeyle birlikte kullanabileceğiniz ve kadifeye en çok yakışan dokular; saten – ipekli parçalar k( örneğin perde ya da kırlent şeklinde önerilebilir) Püskül bağlamalı kırlent veya  perdeler, dozunda kadife giydirilmiş berjer koltuklar,  açık renkli zemin üzerinde kadife  kullanımları olarak sayılabilir. Düz dokuma halı modelleri, dolgun dokulu etnik kilim modelleri, uzun tüylü halı modelleri kadife koltuklarla eşleştirebileceğiniz ürünler arasında yer alır. Bu içeriğimizde de sizlere Kadife koltuk modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.