İtalyan Stili Yatak Odası modelleri, her zaman göz okşayıcı estetik güzelliği ile farkını ortaya koyan bir tarza sahiptir. İtalyan stilindeki yatak odası mobilyalarını ve dekorasyonlarını incelediğimizde iki şey dikkati çeker. Bunlardan ilki modern stildeki yatak odası tarzlarıdır ki bu stiller sofistike bir tarzdan son derece uzak, yalın kübik ve minimal formdadır.

Oysaki klasik ve vintage stildeki yatak odası tasarımlarını incelediğimizde klasik oymalı ve işlemeli tarzlar hemen dikkati çeker. Tam da bu noktada Rönesans öncesi ve sonrası iç mimari aşamaları en net şekilde görebiliriz.

Her hangi bir stilde İtalyan yatak odası mobilyası seçebilmeniz için ilk olarak karar vermeniz gereken konu mutlaka tarz konusu olmalıdır. Daha da açacak olursak İtalyan stildeki yatak odanızın modern – minimal stillerde mi yoksa klasik tarzda mı olacağına karar vermelisiniz.

İtalyan Yatak Odası Mobilyası Ve Detaylar

Günün yorgunluğunu ve stresini atarak dinlenebileceğimiz yatak odaları, sağlıklı bir uyku için oldukça önemlidir. Burada İtalyan stilde bir tasarım seçiyor olsanız dahi mutlaka  gardırobun iç kullanımına bakmanızı öneririz. Kıyafetlerin depolama alanı olarak bildiğimiz dolaplar,  fazla raflı ve işlevselliğini yüksek olmalıdır.

Öte yandan asılabilecek daha çok sayıda kıyafetiniz varsa askılık bölümlerinin fazla olması gerekir. Dolap içi genişliği, dolap düzeni açısından önemlidir. Örneğin dolaplarda bulunan pantolonluk ve kravatlık sistemi, çekmecelerin fazlalığı kullanış açısından çok önemlidir.

Yine İtalyan mobilya türlerinde de bazalı yataklar, kullanmadığınız birçok eşyanın depolanmasını sağlar. Her şeyden önce İtalyan stilde yatak odası mobilyanızı seçmeden önce odanın boyutlarını belirlemelisiniz. Dolap kapaklarının sürgülü olması ufak odalarda avantaj sağlayacaktır. Sürgülü kapakların yaşattığı dez avantaj ise çabuk bozulabilmeleri ve bel verebilmeleridir.

Yine Retro – vintage stillerine uygun çerçeveli yatak odası takımları da son zamanlarda İtalyan stiline uygun tasarımlardan… Çıtalı tarzdaki bu mobilyalar,  görüntü açısından şıklık sağlarken mekanlara estetik de katıyor.

İtalyan Yatak Odası Takımında Malzeme Seçimi

Her mobilya tasarımında olduğu gibi İtalyan stilindeki yatak odalarında da mdf malzeme, sunta malzeme, ahşap gibi değişik materyaller kullanılıyor. Günümüzde Ahşap malzeme genellikle ürünün taşıyıcı bölümlerinde kullanılırken diğer bölümlerinde mdf ya da sunta kullanılıyor.  Mdf, suntaya göre daha dayanıklıdır. Sunta; odun talaşı ya da kimyasal birleştiricili odun lignoselülozik bitki karışımından karıştırılarak elde edildiğinden çok dayanıklı değildir. Elbette n kaliteli İtalyan mobilyaları tamamen ahşap tasarımlı olanlarıdır.

İtalyan Yatak Odası Modellerinde Tarz Seçimi

İtalyan yatak odası mobilyalarından seçerken; modern ve minimalist yatak odaları, Country tarzı, rüstik, İskandinav, endüstriyel,  klasik, avangart, eklektik stillere yönelebilirsiniz.

Modern ve minimalist stillerdeki İtalyan yatak odaları, küçük yatak odaları için önerilebilir zira fazla detay içermeyen ve göz yormayan stillere sahiptir. Örneğin duvar renklerini canlı tonlarda kullanarak modern tasarımlı yatak odası mobilyalarından yararlanabilirsiniz.

Ahşap ve işlemenin ön planda olduğu renkli geleneksel tarzdaki klasik yatak odası mobilyaları ise işlemeler ya da detaylar içerdiğinden  büyük yatak odaları için daha uygun olacaktır. Country/kır tarzındaki İtalyan yatak odası moilyaları ise fazla detay içermedikçe her ebattaki odaya sığdırabilirsiniz. Rustik stildeki yatak odalarında ise masif ağırlıklıdır ve taş duvarlarla özdeştirilebilir.

Endüstriyel tarzdaki bir İtalyan yatak odası mobilyasını ise inşaatı bitmemiş hissi yaşatan beton duvar dokulu bir odada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere İtalyan Stili Yatak Odası modellerinden söz ettik.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.