Tiny Ev Dekorasyonu furyası macera avcıları ve doğa aşıklıları için son sürat devam ederken bu akımdan haberdar olmayanlarımız da yok değil. Bu yüzden bu içeriğimizde tiny ev stillerinden söz etmeye karar verdik. Resimlerden de az – çok fikir edinebileceğiniz gibi tiny ev tasarımlarında inşaat sektörü gibi devasa konulara hiç girmeden, doğal görünümlü ama modern zamanların en basit alternatifi olan ev tiplerine doğru yöneliyoruz.

Tiny ev tasarımları, sevimlilikleri ile insanı özendirmiyor değil doğrusu. Onlar için tam da bir  “minik ev hareketi”  diyebiliriz. Tiny House olarak adlandırılan bu yapılar tam olarak bambaşka bir yaşam felsefesinden söz ediyor aslında.

Neden Tiny Ev Dekorasyonu?

Doğanın kirlendiğini – tahrip edildiğini düşünen, Modern dünyanın yarattığı şehir hayatından bunalN ve bu konuda  kapitalizmle meydan okuma planları yapan biriyseniz tiny evler  size göre. Orijinalinde tiny haus denen bu Minik Ev hareketi;  ihtiyaçların minimalize edildiği, ahşaptan yapılardan oluşuyor. Yani minimal ağaç evlerde diyebiliriz onlar için. Doğayla özdeş, çoğunluğu römork la çekilebilir özelliklerde olan bu evler minimal bir yaşam stili barındırıyor içerisinde.

Elbette onlardan kocaman salonları, artı misafir odalarını, kalabalık yemek masalarını, devasa gardropları barındırmalarını bekleyemeyiz. Bu evler banyo, uyku ve yaşam alanı gibi unsurlarıyla tam donanımlıyken ebatları da sadece 2,5 X 5 metre civarında.

İlk Tiny House Tasarımının Tarihi

2008 krizinin ardından gelen işsizlik ve haciz sonucu özellikle ABD’de yaşayan birçok insan evsiz kalma aşamasına kadar gelmiştir. Bu da bu gibi çaresiz insanlar için Tiny House yaşam tarzını bir alternatif olarak ortaya çıkarır. Bu sayede insanın eşyalara bağımlılığı ortadan kalkarken, dünyada betonlaşma gibi tahrip edici izler de son buluyor. Aynı zamanda karbon ayak izleri de küçülürken doğanın parçası olmak isteyen kişilere ferah yaşam alanlarının kapısı aralanıyor.

Elbette tiny evler çok sempatik ama bazı problemleri de yok değil. Örneğin; duracağı yer sorunu, elektrik ve su gibi kamusal ihtiyaçlar, ısıtma, pis su tahliyesi unsurlarının karşılanması konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.  Ama her şeye rağmen tiny evler genç neslin kolaylıkla benimseyebileceği niteliklerde.

Tiny House Dekorasyonu

Tiny haus yani küçük ev mantığında sadece ihtiyaç kadarı yer alır. Yaşam alanınızda bütün güçlükleri kabul ederken günlük hayat için gerekli olan eşyalara yer verebilirsiniz. Bu içeriğimizde size Tiny Ev Dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.