Kuru Çiçeklerle Dekorasyon çiçekler, kuru meyve ve baharatlarla yapabileceğiniz güzel bir potbori harmonisidir adeta. Bu güzelliklerle evinizin dekorasyonunu hoş bir renge boyayarak ahenklendirebilirsiniz. Size gelen çiçekleri, kiler dolabında bulunan malzemeleri değerlendirerek yapabileceğiniz bu hobi çok hoş bir eyleme dönüşebilir biraz emek verirseniz. Kozalaklar, ağaç – yemiş kabukları, güzel kokulu esansiyel yağları kullanarak hem güzel görseller, hem de evinizi hoş kokutan oda kokuları yaratabilirsiniz böylelikle.

Kendi stilinize göre hazırladığınız bu aranjmanları gözünüzde önceden canlandırarak ya da biraz internetteki resimlere bakarak tasarlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz potboriyi dilerseniz seramik – kristal vazonuzda sergileyebileceğiniz gibi dilerseniz toprak kaplarda ya da cam – tahta – bambu çanaklarda da sunum yapabilirsiniz.

Karışım Hazırlama

Nane – defne – biberiye yaprakları, tarçın çubuğu, muskat, ıhlamur, ada çayı, kumkat gibi kendinden kokulu ürünleri de işin içine kattığınızda hem görsel zenginlik, hem de hoş kekreli kuru çiçekleriniz olacaktır. Tüm bu karışımı tek seferde kullanmak istemiyorsanız yukarıdaki gibi bir kavanoza alarak serin ve kuru yerde bekleterek tüm yıl boyunca azar azar kullanabilirsiniz.

Kuru Çiçeklerle Oda Kokusu Tasarımı

Ardından bu değişik aranjmanı hazırladıktan sonra kurguladığınız potpurinin etrafa yayacağı güzel kokulara karar vermelisiniz. Kuru çiçek tasarımınızın üzerine uçucu yağlardan birkaç damla dökerek odanın atmosferini değiştirebilir ve eve tazelik katabilirsiniz. Limon – portakal yağları, gül – karanfil – tarçın – lavanta – leylak, elma – hindistancevizi – sandal ağacı- misk – vanilya aromaları bu konuda güzel seçimlerden olabilir. 5 – 10 damla kadar üzerlerine damlattığınız yağ esasnsiyelleri yaklaşık olarak bir hafta – 10 – 15 gün gibi periyodlarla evinizde kalıcılığını sürdürecektir. Kokular sonlandığında yeniden esansiyel yağ damlatarak kokuyu tazeleyebilirsiniz.

Çiçekleri Nasıl Kurutacaksınız?

Evinizde sergilemek istediğiniz çiçekleri saplarından ayırarak kullanacaksanız serin ve kuru yerde temiz bir kağıt ya da bez üzerinde bir müddet tamamen kuruyana kadar serin. Yanında meyve kurusu kullanacaksanız aynı şekilde yanlarında kurutabilirsiniz.

Gül yapraklarını dilerseniz tek tek ayırarak da kurutabilirsiniz.

Eğer kullanacağınız çiçekleri dallarıyla bütün olarak kurutmak istiyorsanız üzerine bir miktar saç spreyi sıkın ve serin bir yere asarak kurumaya bırakın. Dilerseniz aynı işlemi yaparak buz dolabının buzluk kısmına yine bu şekilde asarak da kurutabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Kuru Çiçeklerle Dekorasyon konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.