Mantolama nedir ve nasıl yapılır sorularının cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Nasıl ki biz insanlar havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı kış aylarında mantolarımıza bürünüyoruz.

İşte binalar içinde mantolama yani giydirme tekniği aynı mantıkla işler aslında. Bu konuda elbette binalarımıza kürklü bir manto giydiremeyeceğimize göre bina mantosu mantığında  iyi bir ısı yalıtımı sağlamanın en iyi yolları uygulanıyor.

Mantolama Ne İşe Yarar?

Kış mevsiminde binanın içerisindeki ısıtılmış havayla, dışarıdaki soğuk hava arasındaki fark büyüyor.   Kaçan ısı içerde ısı kaybı ve aynı zamanda da yüksek faturalara, enerji ve maddi kayıplara neden oluyor. Giderek yükseltilen kombi düğmeleri ise ay sonu gelecek fatura konusunda kara kara düşünmemize neden oluyor. Giydirme ise kaçmaya çalışan ısıyı evin içine hapsederken Isınan faturalara en az  %40’a varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Aynı zamanda giydirme mantığı yaz aylarında da evlerde ortalama bir hava derecesi konusunda yarar sağlıyor. Normalde sıcaklar batırdığında saatlerce klima çalıştırsanız da, klimayı kapattığınız an sıcak hava ve nem hemen evin içine tekrar nüfus eder.  Oysa ki mantolamalı evlerde klimanın yarattığı soğuk da tıpkı kış aylarında olduğu evin içine hapsolur.  Böylelikle klimayı kapatsanız dahi  uzun süre evler serin kalmasını sağlanmaktadır. Aynı zamanda mantolama yapılan binalarda nem – rutubet gibi negatif durumlar yaşanmaz.

Mantolama İşleminde Uygulama Sıralaması

Bina giydirme de ilk olarak subasman profilleri su terazisiyle tartılarak yerleştirilir.  Ardından plaka yapıştırma uygulaması yapılır. Bu malzemeler; strofor, taş yünü, fugalı gibileridir. Bu plakaların özellikleri birbirinden farklıdır.  Çalıştığınız firmaya hangi plakayı kullandıklarını ve ve plaka özelliklerini sorabilirsiniz.  Bu plakalar çerçeve metoduyla yapıştırılır. Tam bir gün boyunca yapıştırıcının kuruması beklenir.

Plakalar tam olarak yapıştığında dübelleme işlemine geçilir. Dübeller, plakaların ek yerlerinden ve ortalarından takılır. Son katlarda daha çok dübel kullanılabilir. Ardından sıva uygulamasına geçilir. Sıva uygulaması plakaların üzerine kalın bir kat halinde uygulanır. Ardından file yerleştirilir ve üzerine ince bir kat sıva uygulaması daha yapılır ve  1 gün daha beklenir. Sıvalar kuruduğunda  dekoratif kaplama uygulanır. Burada amaç, herhangi bir çıkıntıyı önleyerek cepheleri bir seferde kaplamaktır. Böylelikle giydirme işlemi tamamlanmış olur.

Binalarda Giydirme İşlemine Kim Karar Veriyor?

Giydirme işlemi, bina yönetimi ve kat maliklerinden çoğunluk sağlandığında yapılmasına karar verilen bir işlemdir. Öte yandan binalarda dış mantolama işlemleri gerçekleştirilebilindiği gibi daire sakinleri kişisel olarak iç mantolama yöntemi ile bireysel olarak dairelerini içeriden de kaplatabilmektedir.

Uygulama şekli aynı dışarda uygulanan mantolamanın içeriden yapılan şeklidir. iç cephe mantolama 2-3 santimetre kalınlığındadır. İç cephe mantolama işlemi dış cephe mantolama kadar etkin olmadığı kadar sadece duvarlara uygulanabilir. Öte yandan kısmi ısı yalıtımı konusunda yeterlidir.Bu içeriğimizde de sizlere mantolama uygulamalarından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.