Mimarlar Evlerini Nasıl Dekore Ediyor? Mimari ve dekorasyonla içli dışlı biriyseniz dünyaca ünlü mimarların evlerini nasıl dekore ettiklerini pek bir merak ediyor olabilirsiniz. Ama başlarken hemen söyleyelim. Çoğunun evi göz kamaştırıcı ve ihtişamlı auralarla bezeli değil. Ama aralarında son derece sofistike, akıl kurcalayan tasarımlı olanları da yok değil. Görkemden çok bir çok mimarın evi rahat, modern ve konforlu çizgiler içeriyor. Tıpkı ünlü mimar Richard Rogers’ın da dediği gibi: Oda, bir şehrin başlangıcıdır…

Gerrit Rietveld Evi

Bu ev modernist mimar Gerrit Rietveld imzalı. Evin kurgusunun ilhamı soyut ressam Piet Mondrian’ın resimlerinden 3. boyutlu şekilde alındığın söyleniyor. Normal bir modernist evle kıyaslandığında bağımsız ve cesur örnekler içeriyor.

Melnikov Evi

Sovyet mimar Konstantin Melnikov’un 1927 yılında bu  petek şeklindeki silindirik evi tasarlamış. İçeride yalnızca bir yatak odası  var.

Walter Gropius Evi

Walter Gropius, modernizmin en önemli ve yenilikçi mimarlarından.  Bu ev ise Amerika’ya Avrupa’dan gelen yeni international style akımının bir ürünü haline gelmiş zamanla.

Philip Johnson Evi

1949’da Philip Johnson tarafından tasarlanmış olan Cam Ev, modernizmin vücut bulmuş hali. Ev tamamen dış görsele açık ve hiçbir ayırıcı öge olmadan havaya ayrıca etrafını saran yeşile karışan bir tasarıma sahip

Le Corbusier Evi

1951 yılında Fransa, Roquebrune-Cap-Martin’de Le Corbusier tarafından tasarlanan tatil evi kokpit kadar küçük tuvaleti olan, yalnızca iki tabureye sahip küçük ve mutfaksız bir mekan. Bu ev mini mekanlarda nasıl yaşam sürdürüleceğine dair bir örnek için tasarlanmış.

Oscar Niemeyer Evi

Oscar Niemeyer’in 1953 yılında Brezilya’da kendi için tasarladığı ev adeta teknolojiyle zıtlık içinde. Evde sıklıkla heykel, yumuşak dokular ve şiirsellik anlatılıyor. Betonun sertliğinden arındırılmış bu ev,  lirik modernizminin manifestosu adeta.

Ban Evi

Uzak Doğulu ünlü mimar Ban’ın tasarladığı bu ev evi Tokyo’nun Hangei Ormanı bölgesinde bulunuyor. Ev, ormandaki tek bir ağacı bile kesmeden ağaçların etrafında tasarlanmış. Bu yüzden mekan oval şeklinde boşluklarla tasarlanmış.

Zaha Hadid Evi

Aydınlık bir stüdyoya sahip Zaha Hadid’in Londra’daki stüdyovari evindeki en dikkat çeken kısım Suprematist çizimler. Burada kıvrımlı, parametrik tasarımlar yer alıyor.

Chipperfield Evi

İngiliz mimar Chipperfield’in 2008 yılında tamamladıı evi Berlin’de…  Şehirdeki evin içi, sade ve süssüz beton duvarlarla kurgulanıyor. Soğuk beton ise iki renkle dengelenmiş.

Daniel Libeskind Evi

Ünlü mimar Daniel Libeskind, New York’ta bir rezidansta oturuyor. Mimarın evinde en çok dikkat ettiği özellik ise aydınlık noktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.