Mutfaklarda Açık Renk Ahşap Modası geri geliyor haberiniz olsun… Bildiğiniz üzere birkaç sezondur özellikle beyaz renkli mobilyalar ve beyaz mutfaklar çok trenddi. Hatta o kadar o kadar popüler olmuşlardı ki herkes kendi mutfağını beyaza dönüştürmek adına hobi marketlerdeki beyaz boyalara hücum ediyordu ve beyaz boya bulunamıyordu piyasada. Ama her şeyin bir sonu olduğu gibi bu trend de bitti ve şimdilerde yeniden ahşaba ve ahşap mutfağa dönüş modası var. İskandinav ve rustik stillerinden esinlenerek yeni bir yola çıkış aşamasındaki bu global trend, ölümsüz bir klasik olan ahşap mutfak modelleriyle yeniden bizleri buluşturacak.

Çok Fonksiyonel Mutfak Kültürleri

Son zamanlarda mutfak kültürü o kadar gelişti ve değişti ki mutfaklarda sadece yemek pişirmek değil aileyi bütünleştirici ve bireylerin bir araya gelerek sosyalleşmesini sağlayan oturma alanları da oluşturulmaya başlandı. Bu fonksiyonel mutfaklarda elektronik küçük mutfak eşyalarının depolama alanları, aileyi bütünleştirici sohbet noktaları, kısacası insanlara kendini iyi hissettirecek olan bölümler de konuçlandırılıyor.

Mutfaklarda 80’lere Dönüş

Ahşap mutfaklar 80 -90’lı yıllarda çok popülerdi. Ağaç kokusunun hakim olduğu o mutfaklar bu seneden itibaren yine popüler oluyor.

Sağlıklı Mutfak Tasarımları

Bu mutfaklar diğerleriyle kıyaslandığında oldukça sağlam ve çok daha sağlıklı. Tasarımcılarsa ahşap mutfak örnekleri adına klasik, modern ve yalın çeşitlemeler yaratıyor. İskandinav stilleri, rustik mutfak tarzları, country stilleri zaten içinde fazlasıyla orijinal ahşap barındırırken artık modern stiller de buna ayak uyduruyor. Doğal taşlar, çelik ankastreler, yüksek bar tabureleri, hasır malzemeler, mutfak adaları ve tezgahlar da işin içine dahil olduğunda harika bir harmoni çıkıyor ortaya.

Modern Ya da Vintage

Tüm ahşap tonlarının kullanıldığı bu modellemelerde her renk tonu hakimken özellikle küçük mutfaklarda açık renkler öneriliyor.

Şayet modern bir mutfak dekorasyonu istiyorsanız, siyah tezgahları – patcwork seramikleri, paslanmaz çelik, doğal taş gibi pek çok unsuru da birlikte kullanabilirsiniz örneğin. Eğer vintage tarzı bir mutfak istiyorsanız da eskitilmeli, patineli örneklerden yararlanabilirsiniz.

Yanı sıra yeni trend ahşap mutfak modellerinde; ferforje, bakır ya da gemici sarkıt lambaları gibi modern aydınlatma örnekleri tercih ediliyor.

Sonuç olarak 2021 – 22 mutfaklarına özel ahşap çalışma örneklerinde mutlaka size de ilham verecek olan seçenekler bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Mutfaklarda Açık Renk Ahşap Modası ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.