Oda kokusu çeşitleri,  neredeyse artık bir lüks değil rahatlatıcı, ferahlatıcı aynı zamanda temiz ve hijyen hissettiren ihtiyaçlardan… Ev, yazlık ya da ofis hiç fark etmez. Bu mekanlardan her birinde rahatlatıcı kokulara ihtiyaç duymaktayız.  Elbise kokuları, araba parfümleri, kokulu taşlar, kokulu mumlar, spreyler ve tütsüler hep bunun için var.
Ama gümrük Ve Ticaret Bakanlığının bu konuda sağlık alanında bir tebliği var. Buna göre kokulu ürün üreticileri ya da ihracatçıları her ürün tipi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığına müracaat etmeli. Bu yüzden ciğerlerinizin ya da cildinizin bu gibi ürünler yüzünden zarar görmesini istemiyorsanız mutlaka tescilli ve bilindik markalara yönelmenizi ve asla merdiven altı – ucuz ürünleri tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Örneğin bu konuda etiketi olmayan ürünlerden uzak durmalısınız. Kurumsal firmalar ise bu konuda daha güven telkin ediyor. 

İnsan psikolojisinde güzel kokular yoğun etkiler yarattığı hepimizin malumudur. Zira güzel kokular insanların tüm duyularına doğrudan etki eder. Örneğin aşk duygusu kokularla oldukça içli dışlı bir konudur. Bu konuda evin farklı alanlarında farklı kokular kullanarak her köşesinde farklı ayrı bir ruh kazandırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğal Ürünleri Tercih Edin

Ama her şeyden önce bu konuda kimyasalları bir tarafa bırakarak doğal ürünlere yönelmenizi öneririz. Yasemin çiçeği, gardenya, sümbül, leylak yağlarını doldurduğunuz otantik şişelere bambu çubuklar atarak kendi doğal oda kokunuzu yapabilirsiniz örneğin. Ya da minik keselere kuruttuğunuz kokulu çiçekleri atarak üzerlerine birkaç damla aromatik damla damlatarak da evlerinizin köşelerine yerleştirebilirsiniz.

Yatak Odası Ve Banyo İçin Oda Parfümü Önerileri

Bunlara ek olarak yatak odasında kullanılan aromalar, dinlendirici, rahatlatıcı, gevşetici, uykuya hazırlayıcı niteliklerde yani keskin olmayan ürünler olmalıdır. Örneğin bu konuda rahatlatıcı etkileriyle lavantayı önerebiliriz. Banyo için se daha keskin olan meyveli ya da  baharatlı kokuları tercih edebilirsiniz. Örneğin yaz aylarında hava sıcaklıkları yükseldiğinden iç bayan kokular yerine canlı ve taze kokulara yönelinmeli. Sabun ve meyve kokuları ise bu konuda ideal… Bu konuda; portakal, mandalina, elma, kavun, mango, çilek gibi kokuları tercih edebilirsiniz. Kış geldiğinde de;  zencefil, tarçın, yaban mersini, Hindistan cevizi gibi baharatlı sıcak ve oryantal kokuları öneririz. Yine mutfaklar ya da giysi dolaplarınızda; sandal ağacı, sedir ağacı, akçaağaç, sarmaşık esansiyellerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.