Oval salon tasarımları ile huzurlu bir dekorasyon tarzının kapısını aralayabilirsiniz. Dekorasyonda şekillerin huzur veren çizgileri ve sıcak hissi genellikle oval hatlarla yakalanır.  İnce detaylara sahip oval mobilyaların zarafeti salonlarda hem tatlı, hem de şık detaylarla genellikle oval ve yuvarlak mobilyalarla oluşturulabilir.

Siz de evlerinizde ortamın çehresini yumuşatmak istiyorsanız oval mobilyaların başarılı hatlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin oval yemek masası, oval orta sehpası, oval tv üniteleri ya da oval koltuklarla da bunu başarmak mümkün olabilir.

Salonlarda ya da odalarda kullanılan oval çizgiler, her zaman ev sahiplerine huzur ve keyifle yaşanabilecek ruhu besleyen ortamlar sunar. Dilerseniz siz de bu şekilde hafızalarınızda iyi anılar bırakan hem psikolojik,  hem de görsel duyuları besleyen dekoratif ifadelere imza atabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda kullanılan oval hatların insana daha güvenli, huzurlu ve rahat hissettirdiği psikolojik deneylerde de kanıtlanmış olan bir gerçektir.  Ayrıca oval hatlı mobilyalarla evlerde daha dingin ve keyifli bir ortam yakalayabilirsiniz. Hatta oval stiller huzur sunan feng shui felsefelerine yönelik dekorasyonlarda da sıklıkla kullanılıyor.

Yuvarlak Hatlarla Sıra Dışı Geometrik Bir Stil

Evlerin en sık kullanılan yeri olan salonlar, yuvarlak hatlı eşyaları yerleştirmek için en elverişli alanlardandır. Bunun için yarım ay koltuklardan tutun da, oturma grubundan halıya ya da konsola hatta orta sehpalarına kadar bir dizi üründen yararlanabilirsiniz. Bu şekilde kıvrımlı yüzeylerin yumuşatıcı etkisinden yararlandığınızı görebilirsiniz.

Oval Ve Geometrik Tasarımlarla Evlerde Yeni Bir Boyut

Oval mobilya tasarımlarını sadece salonlarda kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin genellikle dikdörtgen hatların hakim olduğu mutfaklardaki bu tabuyu kırarak mutfaklarda yuvarlak hatlara yer verebilirsiniz. Anti parantez oval tasarımların diğer geometrilere göre biraz daha geniş alan gerektirdiğini de unutmamalısınız.  Mutfakta yer alabilecek yuvarlak bir ada ya da oval olarak tasarlanmış bir masa, ortamı yumuşattığı gibi çevresinde daha çok insana yer açacaktır.

Zamanımızın 3’te 1’ini yatak odalarında geçiriyoruz. Yatak odası dekorasyonunda oval detaylara yer vererek enerjik dengeyi kurabilirsiniz. Söz gelimi giysi dolabında ya da tuvalet aynasında sergileyeceğiniz kıvrımlı detaylar huzur kokması gereken yatak odalarınızı hayli yumuşatacaktır.

Dilerseniz bu konuda yuvarlak hatlı aksesuarların gücünden de yararlanabilirsiniz. Bunu evin bir köşesine yerleştirdiğiniz oval bir ayna ya da oval bir duvar saati ile başarabileceğiniz gibi yuvarlak halı ve paspaslar ya da yuvarlak  lambalarla da başarabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Oval salon tasarımları konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.