Safari Ev Dekorasyonu nu evlerinizde denemeye ne dersiniz? Günümüzde ev dekorasyonu yapılırken bir çok doğa etkilerinden yararlanılıyor. Safari etkisi de bunlardan biri. Safari ev dekorasyonu; doğal görsele sahip, ihtişamlı ve Afrika’ya özgü stiller barındırıyor içerisinde. Örneğin Afrika’ya ait olan doğal dokuları, parıltılı aksesuarları, doğal bir renk cümbüşünü barındıran bu stillerle sizde evlerinizi sıra dışı bir ifadeye bürüyebilirsiniz. Gelin oldukça orijinal olan bu egzotik ev dekorasyonu öğelerini birlikte inceleyelim.

Safari Ev Dekorasyonunda Neler Var?

Öncelikle Afrikan etkili safari dekorasyonunda lake yani parlak cilalı ahşap mobilya iskeletleri ve mobilya kenarları yok. Bunun yerine doğal, cilasız natürel dokulu  ahşap kullanılıyor. Keten dokuma ürünleri ise doğadan geldiğinden safari stilinde yer alabiliyor. Yanı sıra hasır aksesuarlar, jüt kumaşlı çuval dokuları da buna dahil.

Halılarda, perdelerde ya da kırlentlerde yer verebileceğiniz animal plant/hayvan baskıları safari dekorasyon stilinin başlıca karakterlerinden. Kaplan desenleri, zebra deseni, leopar, yılan deseni, timsah desenleri gibi yırtıcı hayvanların yapay desenlerinden tekstil öğelerinde bol bol yararlanabilirsiniz. Yer yer farklı noktalarda kullanabileceğiniz hiyeroglif baskılar, geometrik baskılar da (duvar kağıtlarında, bordürlerde, kırlent baskılarında ya da duvar panolarında kullanılabilir) odaya hareket katan unsurlardan olabilir.

Yerlerde kullandığınız otantik desenli kilim ya da halılar, hayvan postları da ilginç detaylardan olabilir. Yine aksesuar olarak Afrikalı heykelleri, Afrika’ya özgü duvar tabloları (örneğin Serengety ağaçları v.b. bu tür manzaralar, fil resim ve bibloları), masklar, yapay fil dişi formları safari etkilerinin olduğu evlerde sergilenebilir. Bitki olarak doğal Bonzai bitkilerini, kamışları, sukulentleri önerebiliriz. Yer zeminlerinde ahşap olarak yöreye özgü; wenge, Zebrano türevlerini kullanabilirsiniz.

Safari Renkleri

Afrika, coğrafya olarak doğa olaylarının ve natürel renk biçimselliğinin en extrem yaşandığı bölgelerdendir. Bu yüzden evlerinizde
tam olarak doğa renklerini kullanmalısınız. Örnek olarak safari renklerinden; petrol yeşilini, çimen yeşillerini, orman yeşillerini, taba, sarı, abanoz,vizon, hardal,  fildişi tonlarını, kırmızı gibi güneşin renklerini, krem rengi tonlarını seçebilirsiniz.

Elbette ara ara da olsa bu renklerin içine en uyumlu olabilecek olan gold tonlarından da katabilirsiniz. Yine yerlere kenevir, hasır dokumasından paspaslar atabilir bu şekilde de evlerinizi hem otantik, hem de dingin aynı zamanda dinamik, yaratıcı efektlere bürüyebilirsiniz.

Afrikan stili evlerde organik ve sürdürülebilir malzemeler tercih edilmektedir. Bu anlamda da dekorasyonunuzda ne kadar az yapay ve katkılı ürün kullanırsanız gerçekçilik açısından o kadar doğal görüntüler yakalayabilirsiniz. Hayvan heykelleri, rafya ürünler, rattan eşyalar Afrika’nın heyecan verici havasını evlerinize taşıyacaktır böylelikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.