Sayfiye evleri hiç kuşkusuz bahçeli olduğunda güzeldir. Zira uzun süren kış aylarında çoğumuz apartman dairelerinde yer alan katlarda yaşıyoruz. Yaz geldiğinde ise sayfiye evlerinin arka bahçeleri güzel havanın tadını çıkarmak için doyumsuz alanlar haline geliyor. Evlerin arka bahçeleri ise bu bakımdan sayfiyecilerin kendilerine ayırdığı gizli saklı cennet bahçelerine dönüşüyor adeta.

Biraz gözlerden ırak olmak ve doğayla ba başa kalmak için harika noktalardır yazlıkların arka bahçeleri. Ön bahçeler ise malum eğer Lükstrüm, şimşir gibi bitkilerle kapatılmadığında ya da sarmaşıklarla gölgelenmediğinde ayrıca taş tuğlalar / çitlerle çevrilmediğinde her zaman yabancılarla burun buruna gelebileceğiniz göz önündeki alanlardandır.

Arka Bahçe Tasarımı Yaparken

Öncelikle yazlık evinizin arka bahçesini tasarlarken nasıl bir bahçe hayali kurduğunuz önemli. Bunun için çimenlerin üzerinde konuçlanmış boş bir oturma alanı mı planlıyorsunuz, yoksa büyük yapraklı bitkileri, ağaçların yer aldığı bir bahçe mi, bir botanik bahçesi mi yoksa rengarenk, güzel kokulu bitkilerin yer aldığı bir bahçe mi hayali mi var aklınızda?… Elbette ki bu soruların cevabı önemli…

Yine küçük tarhlar yaratabilirsiniz arka bahçe planında. Örneğin şimşirler ya da lükstrümlerle küçük labirentler yapabilir dairesel ya da dikdörtgen formda çevirdiğiniz küçük tarhların içine de dilediğiniz bitkileri ekerek yetiştirebilirsiniz.

Elbette tercih edeceğiniz yeşil yapraklı bitkilerin, renkli – kokulu çiçeklerin ya da ağaçların seçiminde konuçlandığınız yerin mevsimsel özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Zira kimi bitkiler nemli – gölgelik yerleri severken kimileri ise güneşli ve sıcak iklimleri sever. Aksi taktirde yaptığınız bütün masraf, aldığınız fideler ve tohumlar boşa gidebilir.

Oturma Alanlı Ya da Oturma Alansız Bir Arka Bahçe Planı

Yanı sıra çakılları ve yer karolarını kullanarak kendinize arka bahçede yeşilliklerle çevrili muhteşem bir oturma alanı tasarlayabilirsiniz. Çevresini ise yemyeşil çam fideleri ile çevreleyebilirsiniz.

Eğer arka bahçenizde oturmak için özel bir zemin yaratmak istemiyorsanız kaynak taşı olarak da bilinen adım taşlarından da yararlanabilirsiniz. Büyük kaynak taşları doğallığıyla bahçelerde harika görseller yaratır ve hiç göz tırmalamaz.

Bu sayede arka bahçede bastığınız ve sürekli üzerinde gezindiğiniz toprak da nemli günlerde çamur gibi sorunlar yaratmaz.

Eğer evinizin bahçesinde bir kuyu varsa onu minik bir çatı ve çiçeklerle en sempatik haline getirebilirsiniz. Yine çatıların ve bahçe demirlerinin üzerinden sarkan çiçekli sarmaşıklar bahçelerde harika görseller yaratır. Bu konuda gelin duvağı ( yarı güneş – yarı gölgeli çiçek iklimleri sever),  saran yedi veren güllerinden, sarmaşık türü çıtır güllerden, İspanyol menekşelerinden (boru çiçeği) hanım elinden, yaseminlerden, salkım söğütlerden yararlanabilirsiniz. Yine göze hitap eden bitkilerin dışında arka bahçeler sebze – meyve ekmek ve stres atarak organik besinler elde edebileceğiniz harika kaynaklardır. Dilerseniz bahçelerinizin büyüklüğüne göre küçük ya da geniş noktaları bu şekilde de değerlendirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Sayfiye Evleri İçin Arka Bahçe Tasarım Fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.