Son Moda Zemin Uygulamaları başlıklı içeriğimizde karşınızdayız. Günümüzde zemin uygulamaları yepyeni trendlerle karşımıza çıkıyor. Doğal taş zeminler, seramik zemin çeşitleri, mozaik, porselen karo, terra cotta taş modelleri yazlık ve kışlık evlerin suretini değiştiriyor… Ayrıca bir mekanda zeminle birlikte ilk olarak; duvarın rengi, mobilya, tekstil ürünleri ve aydınlatma dikkati çeken odak alanlar arasında yer alıyor.

Zemin Uygulama Seçimi Neden Önemli?

Öncelikle mekanın nasıl göründüğünün en önemli teması zeminlerdir. Şayet zemin kaplaması kötüyse, mekan tüm özelliğini kaybeder. Peki, hangi odaya nasıl bir zemin malzemesi uygulamalıyız? Mekanlarda çarpıcı bir etki yaratmak için öncelikle kişisel zevkler ilk planda tutarken alan özelliklerini ve evin karakteristik özelliklerini de düşünmeliyiz.

Yoğun Trafik Olan Alanlar

Yaşam trafiğinin yoğun olduğu alanlarda sağlam zemin kaplama uygulanmalıdır. Bunun dışında giriş, yüksek giriş, zemin kat, bodrum katlarda ise rutubete en uygun modeller seçilebilir. Aynı şey balkonlar içinde geçerlidir. Söz konusu alan çok ısıya maruz kalmıyorsa seramik fayans kullanabilirsiniz. Banyolarda da su geçirmez ıslak zemin uygulamaları tercil edilebilir.

Mozaik taş modelleri mekana tarihi bir hava katarken renk ve hareket de getiren ürünlerdendir. Mozaik taş uygulamalarında banyo, mutfak gibi mekanlarda pek çok farklı renk ve motif seçeneği bulunuyor. Günümüzde bu zemin çeşitliliği banyo – mutfak, teras, avlu gibi bölümlerde sıklıkla kullanılıyor.

Farklı Bölümlere Göre Farklı Alternatifler


Mekanlarda genel anlamda kayma olasılığına karşılık güvenliği yükselten az kaygan ve kalın yer seramikler seçildiğinde her alan daha geniş ve ferah görünecektir. Sırlı seramik modelleri ihtişamı yükseltirken , terracota ve porselen karo gibi seçenekleri de atmosferi yükselten modeller arasında sıralanabilir.

Seramik karoların temizliği kolaydır ve kolay aşınmaz bu yüzden kalabalık alanlarda ya da ıslak zemin gerektiren bölümlerde kullanılabilir. Fakat dış kullanım için uygun olmayan seramikler güçlü deterjanlar ve çözücülerle temizlenmemelidir. Terracotta taş cinsi ise killi topraktan üretilir, kil parçalarının güneş ışığında kurutulup fırına verilmesiyle imal edilir.

Doğal taş imitasyonu olan porselen karo modelleri ise aşınması zor olan suya dayanıklı modellerdendir. Çizilmez, kaymaz ve lekelenmez ürünlerdendir. Renk ve ebat seçeneği açısından zengindirler. Zemin uygulamalarında güçlü bir alternatiftir. Granit modelleri ise ışıl ışıl parlaklığı ile öne çıkan doğal bir yapı taşıdır. Uzun ömürlüdür.

Tarihte her zaman en eski yapı taşı olarak kullanılmış olan geleneksel mermer çeşitleri ise sert bir ürün olduğundan ısı değişiklikleriyle etkilenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.