Son Trend Tablo Dizayn Modası adlı içeriğimizle yeniden birlikteyiz. Günümüzde duvarlarda tablo sergilemek bir tarz ve stil meselesine dönüştü. Hatta öyle ki yaşadığımız dönemde duvardaki tabloları sergilerken birden fazla tarz kurgulayabileceğinizi söyleyebiliriz. Mobilyalarınız, evdeki tekstil ürünleri ve diğer objelerle bütünleşerek evinize karakter kazandıracak bu objeleri bir kaç şekilde formüle ederek kurgulayabilirsiniz söz ettiğimiz gibi.

Simetriyi Nasıl Düzenleriz?

Duvarda bir tablo galerisi düzenlerken insanları en çok zorlayan şey simetridir. Ölçüm biçim yapmadan sadece el ve göz yordamıyla tablo – tual – çerçeve asacak olursanız biri aşağıda, bir diğeri de yukarıda kalabilir. Bu durumda da hiç düzenli ve şık bir görsel oluşmaz. Bu yüzden tablo asarken düzgün bir düzlem sağlamak için metre, zincir veya kalın bir ip türevinde ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Tablo asarken Neye Dikkat Edilmeli?

Duvara tablo asarken loş ve karanlık noktalar yerine ışığı en iyi yansıtacak noktaları seçmelisiniz. Bunun dışında arka fon olarak pastel tonların resim ve fotoğrafları en iyi şekilde ortaya çıkardığını hatırlatalım.

Şayet duvarınız küçükse asacağınız tabloların maksimum 6 tane olması gerekir. Eğer tablolara eşit miktarda ışık yansımasını istiyorsanız spot ya da tavandan aydınlatma kullanabilirsiniz. Yine abajur ve halojen gibi aydınlatmalar da tablolarınızda dikkat çeken bir etki yaratacaktır.

Duvarlarda Tablo Oyunları

Eğer duvarda benzer türevde tabloları düzenleyecekseniz simetrik bir düzen tutturmanızı öneririz. Aynı tarz ve boyutlardaki tabloları bir araya getirirseniz kalabalık ve karmaşık bir görüntüyü engellemiş olursunuz.

Duvarlarda değişik renkteki çerçeveleri bir arada kullanabileceğiniz gibi siyah beyaz fotoğrafları da yan yana kullanarak mix edebilirsiniz. Bu zıtlık duvarda hoş bir fark yaratacaktır. Diğer bir seçenek olaraksa aynı boyutlarda ve renklerde gruplayıp simetrik bir düzen oluşturabilirsiniz. Dilerseniz resimler arasında ya da çerçeve çıtalarında benzer tonlar kullanarak bütünselliği de artırabilirsiniz.

Unutmayın ki duvara çerçeve asarken yapılacak en ufak hata kendini hemen belli edecektir. Bu yüzden öncesinde metre kullanarak duvarı bölün ve kurşun kalemle asacağınız noktaları işaretleyin. Duvara monte esnasında duvarlarda aşındırma yapmamak adına çivi yerine çift taraflı bant da kullanabilirsiniz.

Tablo Galerisi Adına Farklı Detaylar

Evlerin aydınlık renkli ana duvarlarında ışık altına yerleştirdiğiniz tablolar duvara hacim kazandırırken ortama da mana kazandıracaktır.

Metalik; altın – bronz – gümüş renkli ışıltılı çerçeveler her zaman duvarlarda çekici bir şıklık yaratacaktır.

Kimi zaman bu kurgusallığın arasına boş çerçeveler de ekleyerek olayı seyreltip dinginleştirebilirsiniz. Unutmayın ki duvarlara asılan boş çerçeveler, insanların hayal gücünü güçlendirerek hayalini kurdukları resimleri tahayyül etme dürtüsünü güçlendirmektedir.

Çerçevelerde soft renk ve temalar kullanırsanız göz okşayan neticeler elde edersiniz. Daha baskın ve belirgin renk ve temalarsa dekorasyonun altını çizerken göze batacaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Son Trend Tablo Dizayn Modası ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.