Çağımızın hastalığı stres…  Çaresi ise öncelikle Stressiz Yaşam Alanları … Peki, stresle baş edebilmeniz için nasıl bir yaşam alanında yaşamanız gerektiğini biliyor musunuz? Ama içeriğimizi okuduğunuzda öğrenmiş olacaksınız.

Stressiz Yaşam Alanları İçin Seçmeniz Gereken Renkler

Öncelikle bu konuda uzmanlar stressiz alanlar için dinlendirici renklerden olan Adaçayı yeşili, mat mavi veya diğer açık renklerle boyanmış evleri öneriyor. Buna ek olarak açık renkli ahşap dekorasyonların da bu hissi etkilediğini belirtiyorlar. Örneğin insanlar cam, krom gibi modern dekorasyon malzemeleri yerine ahşap kullanarak büyük bir rahatlama hissediyormuş. Buna göre önerilen kat sayı ise mekanların maksimum %45 inin ahşapla kaplı olması…

 Mekanlarda Doğal Gün Işığı Yansıması Önemli

Gün ışığı ruh halimizi yükseltiyor o kesin. Bunu güneş girmeyen eve doktor girermiş atasözünden de çok iyi biliyoruz. Örneğin güneşi görmeyen Norveç gibi ülkelerde insanların sıklıkla depresyona girdiğini de biliyoruz.  Yanı sıra bu konuda rahatlatıcı yeşillik manzarasına sahip evlerde stresi büyük oranda düşürüyormuş. Buna göre evinizin duvarlarına yerleştirdiğiniz doğal manzara fotoları ve etrafa serpiştirdiğiniz yeşil çiçeklerde aynı etkiyi yaratacaktır. Çünkü doğayı seyreden insanların tansiyonu otomatikman düşüyormuş. Ayrıca akşam olduğunda da önerilen ışık seçimi floresan lambalar yerine gün ışığı ampulleri.

Mekanlarınızda Stres Atan Objelere Ağırlık Verin

Psikologların ofislerinde sıklıkla akvaryuma rastlanması bir tesadüf değildir. Zira doğayı çağrıştıran akvaryum bir dinlendiricidir adeta. Siz de mekanlarınızda hatta ofisinizde bu gibi beynin dinlenmesini sağlayan objeler kullandığınızda stres oranınız büyük derecede düşer.

Aynı etkiyi son dönemlerde çok popüler olan lava tarzı lambalarla da yakalayabilirsiniz.

Doğru Koltuk Seçimi

Sırtı yüksek olan ve yüzünüzü kapıya dönük şekilde konuçlandıran koltuk ya da sandalyeler size kendinizi güvende hissettirir.. Elbette yanı başınızda bulabileceğiniz konfor içeren sehpalar da aynı şekilde. Siz de yaşam alanlarınızı bu şekilde koordine etmelisiniz.

Araştırmalara göre insanları ne çok pahalı ve çok gösterişli bir dekorasyon ne de ucuz görünen bir ev sağlıklı hissettirmiyor. Bu yüzden evlerinizde yabancılamayacağınız aynı zamanda da ortalama fiyatlara sahip olan kaliteli ve ilgi çekici bir dekorasyon stili kullanmalısınız. Aynı şekilde yuvarlak masa ve soft obje seçimleri de insanlara daha iyi hissetiriyor.