Yaratıcı Mutfak Düzeni Fikirleri başlıklı yazımızla yeniden birlikteyiz. Mutfakta düzenli olmak, bu alanda problem yaşamamanın başlıca adımıdır. Her şeyden önce mutfak organizasyonu çok detaylıdır. İçinde dikkat etmenizi gerektiren birçok küçük şey bulunduran bu alan, lezzet, akıcılık ve zamandan kazanç açısından küçük hileleri kullandığınızda sizin ve aileniz için oldukça verimli bir alana dönüşebilir.

Düzen tutturulmayan bir mutfakta ise dolaplar ve çekmeceler bir noktadan sonra yeterli gelmemeye başlar. Bu içeriğimizde ise bir çok materyali kolayca depo edebileceğiniz çözüm alanlarını bir arada bulabileceksiniz.

Yaratıcı Mutfak Düzeni Fikirleri Ve Baharat Düzeni

Örneğin baharatlar… Baharatlar her yemeğin ardında duran lezzet ustası gizli kahramanlardır. Yemeklerde kullandığımız sayısız baharat var nitekim. Baharatların her birinin kolay ulaşılabilir genişçe bir alanda ve elinizin altında bulunması gerekir ki onları açıkça görerek seri bir şekilde kullanabilesiniz.

Kolayca Ulaşılabilir Düzgün Bir Kiler Dolabı

Tıpkı baharatlarda olduğu gibi kolayca ulaşabileceğiniz düzgün bir sıralamayla hazırlanmış kiler dolabı, yemek pişirirken size güzel bir mönü oluşturmanızda destek çıkacaktır.

Tava Ve Kavanoz Düzeni

Tavalarınız ve kavanozlarınız için tasarlanmış raflar göz önünde ya da depolanmış bir alanda hemen yakınınızda ayrıca da ferah aralıklarla dizinlenmiş olmalı.

Tencere Ve Kapak Düzeni

Aynı şekilde tencereler, sahanlar, karıştırma kapları alışkanlıklarınıza göre açık ya da kapalı bölmelerde istiflenebilir. Kimi insanlara göre açıkta sergilenen bu ürünler mutfaklarda görüntü kirliliği ve karmaşa yaratabilirken kimilerine göre de görünürlüğü ile kolaylık sağlıyor.

Dar Mutfaklarda İstifleme

Eğer mutfağınızın çok dar olduğunu düşünüyorsanız tüm malzemelerinizi tek bir duvarı kullanarak bu gibi çift kapaklı bir dolapta depolayabilirsiniz.

Yine ara öğünlerde tükettiğiniz detaylı gıdalar ya da eğlencelikler için aşağıdaki görseldeki gibi üzeri yazılı duvar kapları oluşturabilirsiniz.

El bezleri elbetteki kurulama ve hijyen için gereklidir. Ama onları sadece bu işlemler için kullanmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz aşağıdaki fikirlerden yola çıkarak el bezleri ile sıra dışı ve şık depolama noktaları oluşturabilirsiniz.

Eğer tencere kapaklarına yeterli yeriniz yoksa onları dolap için askıları oluşturarak üzerine asabilirsiniz.

Tezgah üzerinde ya da çekmecelerde karışıklık yaşamamak için mutlaka bu gibi şık çatal kaşıklıklardan kullanmanızı öneririz.

Son olarak yemeklerimizin vazgeçilmezi demirbaşlardan olan patates – soğanlık sepetleri için mutfağınızda yeterli yer olmadığını düşünüyorsanız sizler de hava boşluğu paneli olan çekmeceleri kullanın olsun bitsin… Bu içeriğimizde de sizlere Yaratıcı Mutfak Düzeni Fikirleri den söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.