Yeni Nesil Dekorasyon Trendi Zıt Renkli Mobilyalar ile evler çok daha canlı ve vurucu… Nerede o büyükannelerimizin eski – geleneksel ev dizim alışkanlıklarından olan tam takım koltuk sergileme sevdası ve nerede şimdiki özgün stiller diyerek başlayabileceğimiz bir konudan söz edeceğiz bu gün sizlere. Modadan dekorasyona dek tüm stillerin giderek özgürleştiği günümüzde elbette ki deko trendler de kuşaktan kuşağa el değiştiriyor kuşkusuz. Nesiller önceki üzerinde kolalı dantellerin serildiği ve özenle karşılıklı dizilmiş bir örnek koltuk takımları da buna dahil elbette. Klasik tekli – ikili ve üçlü takımların pabucunun dama atıldığı şu günlerde avangart stillerle anılmaya başlayan bir tarz evlere girdi. Bu da karmaşık koltuk tarzlarını miksleyerek kullanma alışkanlığından başkası değil.

Mobilyada Renk Ve Çizgilerde Özgürlük Alışkanlıkları

Aslında bu özgürleşme hem evleri monotonluktan ve o köhnemiş klasiklikten kurtararak daha da eğlenceli kılmadı değil. Aynı zamanda da evimizin köşe kıyısında yani elimizin altında kalmış koltukları karışım yaparak takım haline getirebilme imkanını da sundu bizlere. Kısacası şimdilerde koltuk takımlarımız bir örnek ve aynı renk olmak zorunda değil. Tam tersine bu tarz, bir moda alışkanlığı haline geldi.

Böylelikle farklı mobilyaları birleştirerek kullanmak artık ayıp ya da bir eksiklik olmaktan çıktı. Böylelikle hem farklı renkler kadar farklı stilleri de bir karma yaparak kullanabiliyoruz oturma odalarında.

Mobilyalarda Renk Kullanımının Bir Sonu Var mı?

Elbette bu soruya yanıt aramak hem zor , hem de çok kolay. Örneğin renkler arasında sonsuz bir yolculuğa çıkmak istiyor ve evinizde bir çılgınlık yapmayı diliyorsanız sizi tutan yok. Ama aynı zamanda her şeyin bazı kurallarının olduğunu da unutmamak gerek. Bu konuda dekoratörlerin önerisi en fazla 3 – 4 en fazla 5 rengi bir arada kullanmanın tehlike yaratmayacağı yönünde. Renk arayışı konusunda da renk çarkından yola çıkabilirsiniz. (bkz; renk çarkı) Ana hatlar olaraksa 2 ana rengi ve dolaylı 3 yardımcı rengi baz alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bir arama ve çalışma yapmak istiyorsanız da dekorasyondaki renk ölçütlerini yüzde olarak ele alabilirsiniz.

Bunun dışında sadece gözlem yaparak işi daha da pratikleştirmek istiyorsanız sizlere sunduğumuz resimlerle küçük bir gözlem yaparak bazı detayları dikkate alabilirsiniz. Örneğin mobilyalardaki her detay, renk konusunda birbirine geçiş sunuyor dikkat ederseniz. Söz gelimi aşağıdaki görselde ana kaide olarak baz alınan halı sarı – hardal tonlarında. Sarı ana bazlı ahşap mobilyalar ise halıya gönderme yapıyor. Kısacası burada ana renk olarak sarı patlatılarak kullanılmış. 2. olarak gri koltuklarda onu takip ederken mavi duvar, dingin bir eşlikçi konumunda.

Yine aşağıda ana renk koltuklardaki gri tonu baskınken parlak minder renkleri de ona en iyi şekilde eşlik ediyor.

Aşağıda 3 renkten oluşan gayet sakin koltuklar ise hem patlak renkli, hem de desenli kırlentlerle hareketlendirilmiş.

Aşağıdaki L koltuk ise sakin ortam ve zemine tam da can suyu katmak için buraya yerleştirilmiş adeta.

Aydınlık mekan severlerin içini açacak olan mavi boncuk rengindeki bu koltuğun sıradan olmaması için ise karşıdaki yeşil tekli koltuk yetmiş de artmış bile.

Aşağıdaki patchwork şahsına münhasır koltuk ise evinde hatta ofisinde sıra dışı esprili alanlar yaratmak için bire bir stilde tasarlanmış. Kısacası sizler de 2021 zıt dekorasyon stiline uygun şekilde evlerinizi detaylandırabilirsiniz. bu içeriğimizde de size Yeni Nesil Dekorasyon Trendi Zıt Renkli Mobilyalar den söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.