Zen Stili Ev Dekorasyonu ile yaşam alanlarınızı sağlıkla doldurabilirsiniz. Aslında Zen akımı ya da felsefesi denen olgu, Hint kökenli ve özünde uyum, denge ve rahatlama unsurlarını barındırıyor. Japoncada Kelime manası enerji –  meditasyon anlamına gelen Zen’de çok önemli bir yere sahiptir. Zen felsefesi, geniş bir araştırma konusu iken özüne inecek olursak insanı kasa katı kurallar da içermiyor.

Daha çok Uzak doğuya has olan minimalist tasarım biçimlerini temel alan bu stilde zihninizi rahatlatacak ve meditasyon yapma isteği uyandıracak özellikler yer alıyor.  

Doğayı Çağrıştıran Renkler

Zen stilinde özellikle doğadan gelen toprak renkleri yer almaktadır.  Kahverengiler, beyaz, solgun pembe, gri, yeşil, antrasit gibi huzurlu ve sakin renkler kullanılır.

Zen stili dekorasyon yapmak istediğinizde evinizde sade ve doğal malzemeden yapılmış mobilyalar tercih etmelisiniz. Süslü – püslü, oymalı, ışıltılı stiller Japon minimalist Zen akımının içinde yer almaz.  

Zen Dekorasyon Akımı Ve Dekoratif Tekstil Ürünleri

Zen stilinde kullanılan Ev tekstil ürünlerinin organik malzemeden olması gerekir.  Yün ve pamuklu keten gibi tekstil ürünleri örneğin bu stil için oldukça uygundur. Yine Zen stilinde fazla aksesuar kullanılmaz.

Zen Kültürü Ve Güneş Işığı

Eskiler güneş girmeyen eve doktor girer diye boşuna dememişler. Tıpkı Zen felsefesinde olduğun gibi…  Zira bu akımda da gün ışığı olmazsa olmazlardan biri… Gözünüzün önüne duvardan duvara uzayıp giden sürgülü camları ve yüksek tavanlı bir ev getirin. Ayı zamanda da eve bol miktarda girmiş güneş ışınlarını…

Elbette Zen dekoratif akımında böylesi bir evin içini de basit, işlevsel ve  az sayıdaki mobilyalarla tasarlayarak minimalist bir görüntü  sağlamanız gerekir. Kısacası evinizde göz yoran, fazlalık yapan, mekanı boşu boşuna daraltan ve yer işgal eden dağınık objelere yer yok.

Japon tarzı stor perdeler, ahşap parkeler, doğal taştan duvarlar,  hasır – bambu mobilyalar Zen stili bir evi derli toplu kılacak en iyi objelerdendir. Beraberinde hasır sepetler, sandıklar,  şilteler, ahşap konsollar yani doğanın başlıca 5 elementi kullanabileceğiniz objelerdendir. (Cam, metal, seramik ürünle kullanabilirsiniz)

Toparlayacak olursak Zen stili dekorasyonun faydaları saymakla bitmez. Böylesi sakin, sade ve huzurlu bir evde istediğiniz yerde, istediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar meditasyon, yoga yapabilirsiniz.   Bu içeriğimizde de sizlere Zen Stili Ev Dekorasyonu ndan söz ettik.

          

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.